PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

O MINERÁLOCH

Minerály sú anorganické látky obsiahnuté v ľudskom tele len v malých množstvách. Celkovo tvoria 3-4% telesnej váhy. Viac než 60 rôznych minerálov sa v tele skladá z 22 dôležitých prvkov.


Úloha minerálov


1.úloha - súčasť aminokyselín, hemoglobínu, bielkovín, nukleových kyselín, enzýmov, hormónov, vitamínov a iných zlúčenín. Sú dôležité pre činnosť nervovej sústavy, regulujú dráždivosť, aktivujú enzymatické systémy, angažujú sa na riadení základných psychických procesov, svoj význam majú aj pri prevencii osteoporózy, rakoviny a iných chronických chorôb.

2.úloha - súčasť kostí a zubov, dodávajú im pevnosť a pružnosť.


3.úloha - ako nerozpustné soli pomáhajú kontrolovať zloženie tekutín v tele a buniek, udržujú osmotický tlak, zabezpečujú stále pH krvnej plazmy, uľahčujú výmenu látok cez membránu bunky smerom von aj dnu.


Rozdelenie minerálov
a) makroelementy
Je ich v tele podstatne viac, ich príjem meriame v mg.
Patrí sem: draslík, fosfor, horčík, chlór, síra, sodík, vápnik.
b) mikroelementy


Nazývame stopovými prvkami, pretože ich množstvo, ktoré človek denne potrebuje k udržiavaniu dobrého zdravia je nepatrné. Obvykle sa udáva v ug. Patria sem: bór, cín, fluór, germánium, chróm, jód, kobalt, kremík, mangán, meď, molybdén, nikel, selén, vanád, zinok, železo.
 


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI