PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

Fajčíte? A dýcha sa vám dobre?

Obštrukčnú chorobu pľúc môže mať až tristotisíc fajčiarov na Slovensku. Väčšina z nich o svojom ochorení ešte nevie. Ťažkosti odhalí špeciálne vyšetrenie.
 

 

"Fajčenie predstavuje najväčšiu neinfekčnú epidémiu dnešnej doby,"
 

  

Počet pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, typickým ochorením fajčiarov, stúpa. Na celom svete ňou trpí asi 300 miliónov ľudí, na Slovensku máme 100-tisíc pacientov. Predpokladá sa, že v skutočnosti je postihnutých trikrát viac, len o svojom ochorení zatiaľ nevedia. Napriek zverejneným informáciám a subjektívnym ťažkostiam mnohí do ordinácie lekára jednoducho neprídu.
Na Slovensku je fajčenie každý rok príčinou až 11-tisíc úmrtí
z dôvodu rôznych vážnych ochorení.
 

Dôležitosť včasnej diagnózy

 

 

Cigaretový dym obsahuje až 4500 toxických látok, z ktorých najškodlivejšie sú karcinogény a kyslíkové radikály. Fajčiari majú preto najčastejšie problémy s rakovinou pľúc, ústnej dutiny, hrtanu, pažeráka, obličiek i hrubého čreva, s vredmi na žalúdku, s cukrovkou či osteoporózou. V dôsledku porúch krvného obehu sú ohrozovaní aj infarktom myokardu, mozgovou porážkou a chorobami srdca. Pre každé z týchto ochorení platí, že podmienkou úspešnej liečby je včasná diagnóza.
Platí to hlavne pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc. Špeciálne vyšetrenie spirometrom by mal preto absolvovať každý súčasný i bývalý fajčiar, ktorý má problémy s kašľom, pri rovnakej námahe sa zadýcha viac ako jeho rovesníci, rýchlo mu klesá fyzická výkonnosť a má viac ako 40 rokov. Dvoj- až trojnásobne vyšší výskyt tohto ochorenia je u mužov, čo je však pochopiteľné. Zatiaľ čo z mužskej časti dospelej populácie fajčí 55 percent, zo žien asi 30 percent. Rozdiel je aj v množstve škodlivých látok, ktoré sa do organizmu dostanú, pretože muži vyfajčia v priemere asi dvadsať cigariet denne a ženy päť.

 

Najväčšia hrozba

 
Chronická obštrukčná choroba pľúc vážne postihuje pľúca každého druhého až tretieho fajčiara a často je dôvodom na invaliditu a vyradenie človeka z pracovného procesu. Nezvratne rozkladá pľúcne tkanivo, čo vedie k postupnému znefunkčneniu dýchacieho orgánu. Chronický zápal deformuje priedušky a ničí pľúcne mechúriky, čím sa zhorší prietok vzduchu.
Pacienti majú problémy s dýchaním a v posledných fázach musia byť pripojení na respirátor. Niektorí sa napokon stávajú adeptmi na transplantáciu pľúc, ktorá sa však na Slovensku nerobí. Zápal neskôr sekundárne ohrozí celý organizmus, pretože napáda aj iné časti tela, najmä srdce, kosti a priečne pruhované svalstvo.
Častým symptómom tejto nebezpečnej choroby je chronický kašeľ spojený s tvorbou hlienov, nemalo by sa podceňovať ani ranné pokašliavanie, pre fajčiara veľmi typické. Aj keď príčinou na vznik ochorenia môže byť i dlhodobá práca v prostredí s vysokým výskytom prachu, dymu alebo výparov, najčastejšie ho majú ľudia závislí od nikotínu. Pacient, ktorý sa chce liečiť, musí dôsledne spolupracovať s lekárom. Okrem pravidelného brania liekov, ktoré potláčajú kašeľ a tvorbu hlienov a uľahčujú dýchanie, mal by sa vzdať cigarety.

 

Ako pomôcť osobe, ktorá pociťuje nedostatok vzduchu

 
* Navrhnite chorému, aby sa koncentroval na dýchanie a dýchal súčasne s vami.
* Zmeňte polohu tela chorého. Pomôže to znížiť pocit nedostatku vzduchu a zároveň lepšie dýchať.
* Pokúste sa obrátiť pozornosť na niečo iné, napríklad zapnite televízor a zvoľte obľúbený program. Pre osobu, ktorá pociťuje nedostatok vzduchu je dôležité, aby prestala myslieť na to, že nie je schopná regulovať vlastné dýchanie.

* Hovorte s chorým pomaly, usilujte sa pôsobiť upokojujúco a nápomocne.
* Všímajte si u chorého všetky príznaky.

* Zabezpečte, aby postihnutá osoba mohla užiť správne svoj liek alebo jej podajte liek podľa lekárskeho predpisu.

* V prípade potreby pomôžte chorému obliecť sa a dopravte ho do nemocnice.

(podľa www.chochp.sk)

 


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
2.apríl
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI