PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

OBEZITA A FAJČENIE

Pokiaľ sa snažíte skoncovať s fajčením a bojíte sa, že začnete okamžite priberať na hmotnosti, nie ste sami. Väčšina bývalých fajčiarov priberie niekoľko kilogramov naviac, ale málokedy je to toľko, aby to bolo akokoľvek dramatické. Pri správnom jedálničku a dostatočnom pohybe je možné mať telesnú hmotnosť pod kontrolou a samotný režim možno prispeje aj k tomu, že sa návyku na cigaretu zbavíte omnoho rýchlejšie. Ľudia, ktorí patrili medzi ťažkých fajčiarov alebo tí, ktorí fajčili niekoľko rokov, majú s priberaním na hmotnosti pravdepodobne najväčšie ťažkosti. Mal by ich ukľudniť fakt, že by museli pribrať strašne veľa kilogramov, aby sa nebezpečenstvo obezity prejavilo rovnako ako nebezpečenstvo fajčenia.
 
 
V priemere každý fajčiar priberie okolo štyroch až piatich kilogramov, niektorí priberú v prvom týždni, kedy sa rozhodli prestať fajčiť hneď dva kilogramy.
Príčinou je zadržovanie vody v ľudskom tele ako reakcia na nedostatok fajčenia, táto skutočnosť sa však rýchlo upraví a normalizuje. Samotný nikotín má vplyv na telsnú hmotnosť, nie je ale zrejme ako presne na ľudský organizmus vplýva. Ľudské telo je pravdepodobne akýmsi spôsobom nútené spaľovať viac, ako by spaľovalo za normálnych okolností (bez fajčenia), takže akonáhle nikotín opustí ľudský organizmus, dostane sa telo na takú hmotnosť, akú by malo, keby človek nefajčil a udržiaval si rovnaké stravovacie návyky. Všetko je možné ale upraviť príjmom kalórií a ich účinnejším spaľovaním pri pohybe. Podľa štúdií The National Institutes of Health ženy, ktoré prestali fajčiť a zároveň bezprostredne na to zaradili do svojho programu 45-minútovú chôdzu denne, pribrali na hmotnosti len niečo cez jeden kilogram. Podľa odborníkov by mal človek zvýšiť telesnú aktivitu už v tom momente, kedy uvažuje o ukončení fajčiarskej kariéry. Potvrdzuje to štúdia uverejnená v The Journal of Psychopharmacology, podľa ktorej už 10 minút fyzickej aktivity pri strednej záťaži obmedzuje chuť na cigaretu, neskôr aj objavujúce sa abstinenčné príznaky. Veľmi dôležité je naučiť sa potlačovať chuť na cigaretu a následne chuť do jedla, ktoré sa veľmi často stáva náhradou za fajčenie.
 
 
Ľudské telo je nutné zahĺtiť tekutinami, nie však nápoje s obsahom kofejnu, ktorý by mohol násobiť nervozitu a trasenie, ktorými ľudské telo reaguje na potrebu nikotínu. Základom je tiež dostatok spánku, pretože ak chýba spánok, narastá chuť na cigaretu a na sladkosti. Snažte sa o vyváženú stravu, ktorú konzumujte častejšie a v menších dávkach. Pri skrátenýchintervaloch medzi jedlom sa darí chuť na cigaretu lepšie zvládnuť. Nepríjemné abstinenčné príznaky by mali odoznieť v priebehu jedného až dvoch týždňov. Veľmi zlým spoločníkom v snahe prestať fajčiť je stres, ktorý ide často ruka v ruke s abstinenčnými príznakmi. Ženy na túto skutočnosť reagujú práve prejedaním sa, čo sa však prejavuje na ich hmotnosti a ich náladu a sebavedomie to určite nezvýši. Tento začarovaný kruh je potrebné prelomiť režimom, kedy si “naordinujeme” čo najviac príjemných aktivít, prechádzky v prírode alebo teplý relaxačný kúpeľ s bylinkami. S nepríjemnými reakciami na absenciu nikotínu je pochopiteľne možné bojovať s celým radom pomôcok, ako sú napr. nikotínové náplaste, žuvačky a podobne.


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
3.december
 2023
_____________
 

NAŠI PARTNERI